Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

vše ohledně modelové řady Yaris
Odpovědět
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od jees »

Ahoj všem,

mám takový zajímavý problém... :D
Poslední dobou mě začali protijedoucí řidiči v noci problikávat. Říkal jsem si, kde může být problém, protože všechno bylo z mého pohledu OK (světla normálně na potkávačky, dálkáčema jsem nesvítil - kontrolka na palubovce off, i při zkusmo zapnutých dálkových světlech byl vidět z pohledu řidiče jasný rozdíl). Fakt mi bylo záhadou, co se jim nelíbí.

No, když se mi to stalo několikrát po sobě, tak jsem to dnes večer podrobně zkoumal na parkovišti a z čelního pohledu je vidět, že i při zapnutých potkávacích světlech levé světlo svítí permanentně na dálkové. Pravé je OK. To by asi vysvětlovalo, proč se to nelíbí protijedoucím řidičům :|
Jenže, co teď s tím? Měla by tam být pouze jedna následující "High/Low beam" žárovka:

HIR2 12V 55W PX22D

Hádám tedy, že přepínání potkávačky/dálkové bude pravděpodobně řešené změnou napětí přes nějaký regulátor napětí? Jenže, kdyby byl v prdeli, tak řeknu, že světlo nebude svítit vůbec. Fakt zvláštní.

Neřešil toto už někdo? Ten regulátor potkávačky/dálkové je někde v autě nebo přímo v té HIR2 žárovce? Mám zkusit vyměnit HIR2 žárovku?
Auto je Yaris HSD 2013 (3.generace).
Díky za tipy.
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od jees »

Tak jsem ještě trochu Googlil a jsem zase o trochu chytřejší :D
Ovládání potkávačky/dálkové (low beam/high beam) je řešeno přes relé v pojistkové skříňce - samozřejmě uživatelský manuál popisuje pouze pojistky... popis relé taktně zamlčuje, takže nevím, co je co.

Stále je mi ale divné, že by levé a pravé světlo mělo svoje vlastní relé na dalková světla. Netuší někdo, jak to má Yaris 3.generace udělané? Jsou moje úvahy správné? Díky.
Uživatelský avatar
Plextor
Věčnej rejpal
Příspěvky: 993
Registrován: čtv 02.09.2004, 21:11

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od Plextor »

Takle to asi nebude, bude tam dvojvláknová žárovka.
Špatně namontovaná, spojený vlákna nebo spečený vodiče.

https://am-application.osram.info/en
Yaris 3 / 1.33 2011
VW Tiguan 2.0, 150k, 2018, po Praze do 6,8l, dálnice 6,4l
měl jsem E12U 1.4, E15U 1.6, T27 2.2.aut, RAV 4.4 - 2.2 aut.
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od Standa50 »

Měla by tam být dvouvláknová H4, nikoliv Hir2 ,ta je pouze jednovláknová.Taky se přikláním k možným příčinám, jak uvádí Plextor.
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od jees »

Stránku https://am-application.osram.info/en znám. Je tam na určitě jednovláknová HIR2. Tím jsem si 100% jistý.
Je to Yaris HSD s LED denním svícením.

Přepínání low beam/high beam je řešeno přes relátka. Dnes jsem zkoumal pojistkovou skříňku a Toyota má naštěstí popisky relé z druhé strany krytu pojistkové skříňky. Bohužel byla tma, tak jsem na to moc neviděl :D Foto dole.
Co se týče předních světel, tak u Yarisu HSD tam jsou dvě relátka H-LP (head lamp) - ovládá on/off přední světlomety a DIM (dimmer) - měl by ovládat intenzitu (potkávačky/dálková) - stále to tedy nevysvětluje proč by svítila jenom levá dálka (levé i pravé světlo jsou ovládané přes jedno společné relé).
Navíc každá větev levá/pravá/high beam/low beam je zdá se jištěná pojistkami:

10A H-LP LH-LO (head lamp left hand low beam) - levá potkávačka
10A H-LP RH-LO (head lamp right hand low beam) - pravá potkávačka
5A H-LP LH-HI (head lamp left hand high beam) - levá dálka
5A H-LP RH-HI (head lamp right hand high beam) - pravá dálka
head_lamp_relays_fuses.jpg
(321.27 KiB) Staženo 1498 x
Bohužel bez podrobného el.diagramu těžko něco dále vymýšlet. Ještě můžu zkusit prověřit ty pojistky.

No, výsledek je takový, že jak jsem se hrabal v té pojistkové skříňce a měl vyndaná ta relátka, tak dnes zdá se všechno funguje jak má. Zapíná se správně levá a i pravá dálka. Tak buď jsem měl včera vlčí mlhu nebo je to duchařina a momentálně se to spravilo manipulací s těma relátkama.
Budu to sledovat a uvidím.
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od Standa50 »

Pokud jak píšeš je tam pouze jedna Hir 2 a světlo má čočku, tak jsou to bi-halogeny.Tlumený fungují s clonou a dálkový bez clony.Relátka hýbou s clonou.
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od jees »

Super, díky moc za info a za nasměrování. Že je tam nějaká clona, to je pro mě úplně nová informace :D
Myslím, že Standa50 na to kápnul. Všechny symptomy tomu odpovídají.

Tady jsem u "konkurence" našel úplně ten samý problém: https://forum.skodahome.cz/topic/126129 ... bl%C3%A9m/

Takže v prdeli bude asi ta clona v levém světle, která bude pravděpodobně zaseklá.

Zvláštní je, že auto bylo minulý týden na garančce v servisu a ničeho si nevšimli... teda zjistili nefunkční třetí brzdové světlo, ale tak toho by si všimnul i slepej :wink:

No, stejně tam jedu za 14 dní znova na výměnu té třetí brzdovky, tak jim řeknu, ať se na to podívají.
Doufám, že to nebude na výměnu celého světla :(
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od Standa50 »

Pokud se clona "kousla"pouze mechanicky,tak světlo musí ven.Neznám přesně detaily mechanismu clony,ale bude to práce nejspíš pro gynekologa :D .
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od jees »

No, už teď vím, jak bude vypadat průběh "akce" :D Pokud se opravdu potvrdí problém s tou clonou, tak autorizák nic preparovat nebude a rovnou řekne: "vyměnit". Problém je, že nové světlo co jsem se díval zběžně po internetu stojí cca 400-500 EUR. Autorizák to bude mít ještě tak o 30% natažený, takže dejme tomu 13.000 - 16.000 CZK za výměnu. To je masakr za jedno světlo.

Auto je ještě v prodloužené záruce (3+2), takže by se to dalo zkusit uhrát na tu prodlouženou záruku, která už bohužel nepokrývá všechno. Každopádně ale třeba ta výměna třetí brzdovky u Toyoty prošla a mám schválenou výměnu na záruku (taky blbý pásek LED diod + kus plastu - výrobní cena když to přeženu 100 CZK - a stojí to pro koncového zákazníka 3.700 CZK !!!).
Tak by snad mohlo projít případně i to přední světlo. Kdyby ne, tak už se mi pak fakt vyplatí dotáhnout světlo z vrakáče z Polska (na Allegro.pl 2x světlo levé+pravé celkem za cca 3000 CZK) a nechat to vyměnit někde v garáži.
manasek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 502
Registrován: čtv 02.10.2008, 21:08

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od manasek »

urcite na garanci a nepolevovat.. :D :D
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Yaris - HIR2 svítí permanentně na dálkové

Příspěvek od Standa50 »

Cenu nové lampy s ledkama denního svícení bych viděl tak na 16t.kč .a výše
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
Odpovědět

Zpět na „Yaris“