Previa II - manuál vs. automat

vše ohledně modelové řady Previa
Odpovědět
Uživatelský avatar
maslisko
Navigátor
Příspěvky: 111
Registrován: úte 01.08.2017, 10:30
Bydliště: Valašsko

Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od maslisko »

Zdravím vespolek,

brzy se pravděpodobně stanu majitelem Previe II. Mám v merku nějaké auta, z nichž jedno je s automatem. Jako lehkého petrolheada, který rád kvedlá klackem a vychutnává si meziplyn, mě myšlenka na auto s automatickou převodovkou moc u srdce nehřeje. Na druhou stranu, Previa je rodinný kočár a na ty meziplyny mi doma kdyžtak zůstane Subaru :)

Chci se zeptat na vaše podněty, které by mi v rozhodování pomohly - emocionální stránku věci asi nechme stranou a zůstaňme u objektivních informací, jako je zejména rozdíl ve spotřebě, spolehlivost automatu+požadavky na údržbu, nebo jestli je potřeba automatu nějak podřídit styl jízdy (třeba v zimě na kluzkém povrchu). Taky mě napadlo, jak se automat hodí pro manévrování na úzkém prostoru nebo velmi pomalou jízdu, třeba při couvání s vozíkem - dokážu pouze s plynovým pedálem udělit autu požadovanou nízkou rychlost?

Předem díky :)
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Ex: Honda Civic 1.5 VTEC MY97 4D alias Chřestýš
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od Tomiq »

S automatem zkušenosti nemám. Nicméně je to 4qalt. Takže podstatně menší zrychlení a vyšší spotřeba (tabulkově mimo město o litr).
Zkušenosti s couvání s vozíkem Ti určitě někdo s automatem sdělí. S manuálem v Prévii se couvá i jezdí s vozíkem pěkně blbě, páč převody jsou dlouhé. S plně naloženým vozíkem (1-2tuny) řadím běžně za jízdy jedničku, což jsem s turbodieselem nikdy nezažil. Jak někdo někde napsal: S atmosferickým benzínem si výkon musíš zasloužit.
Založil jsem zde vlákno, na které nikdo nereagoval, že při couvání s vozíkem (no vozíkem, většinou tam mám 1,5t a víc) smrdí guma. Zjistil jsem, že to není spojka, jaxem myslel, ale plochý (klínový) řemen příslušenství, který se při nízkých otáčkách a zatížení rozvibruje. Výměna pomohla na 20tis. km a už to zase začíná.
Můj názor na automat, možná trochu emocionálně podbarven: Auto řídím Já. Já řadím. Volba qaltu je jedna z proměnných, které jako řidič určuješ. Mě baví řídit, užívám si jezdit na minimální spotřebu s maximální dynamikou a rychlostí. Prévii je požitek řídit. S automatem a rozhodně tím, který je v Préviii II se z řidiče stane obyčejný točvolant.
Spousta lidí tvrdí, že dokud automat nevyzkoušeli, taky nevěřili, že si ho zamilují. Taky jsem tvrdil, že nepotřebuju tempomat. Když jsem měl Prévii s tempomatem měsíc okamžitě jsem si ho namontoval i do Fábie.
Jenže automat mě odrazuje hlavně spotřebou. Nevěřim, že s automatem budu mít stejnou spotřebu jako s manuálem. Možná s DSQ, ale ten je až v III, aspoň myslím. A hlavně s klasickým automatem ještě 4qaltovým bude auto línější.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
DavidDDD
Věčnej rejpal
Příspěvky: 724
Registrován: ned 19.10.2014, 09:49

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od DavidDDD »

Já ji v AT měl, pokud ho nevyžaduješ (jako prioritu), tak bych se na něj (když si čtu, co píšeš)vykašlal.
Imho na pomalou jízdu je samozřejmě automat lepší. Výdrž koncepčně "staré" převodovky je asi v rámci možností dobrá (možná lepší, než u těch "moderních"). Olej s filtrem cca 5 tis, co 60 tis. km.
Automat žere víc a dynamika horší, řekl bych "kochací", v porovnání se Subaru určitě :D
Prius - ta obrazovka je droga :-)
EX : Prius, Lexus RX h, LC120, LC100, Previe,Camry...atd.
Nyní LC100 (nafurt) + Prius+ a Verso 1,8...
Uživatelský avatar
maslisko
Navigátor
Příspěvky: 111
Registrován: úte 01.08.2017, 10:30
Bydliště: Valašsko

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od maslisko »

Děkuju vám oběma. K tomu Subaru, je to jenom dvoulitr atmosféra, 92 kW. Takže žádný závodník... Ale dá se s tím jet svižně, to zase jo.

Jinak situace kolem Previe se mezitím vyvinula tak, že automat je mimo hru a na 90% to bude manuál.
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Ex: Honda Civic 1.5 VTEC MY97 4D alias Chřestýš
Uživatelský avatar
DavidDDD
Věčnej rejpal
Příspěvky: 724
Registrován: ned 19.10.2014, 09:49

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od DavidDDD »

Další "kvedlač" :roll: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Prius - ta obrazovka je droga :-)
EX : Prius, Lexus RX h, LC120, LC100, Previe,Camry...atd.
Nyní LC100 (nafurt) + Prius+ a Verso 1,8...
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od Tomiq »

Zatím jsem slyšel názory, že kdo jel s automatem, už nechce jinak. Nedávno jsem se svezl s novou A4 Tiptronic 7qalt. Svezení dobrý, ale asi jsem jeden z mála, kdo by to fakt nechtěl. Mám blbý pocit, že to auto neovládám já. Aby AT byla dokonalá (pro mě) musela by umět číst řidičovy myšlenky.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
DavidDDD
Věčnej rejpal
Příspěvky: 724
Registrován: ned 19.10.2014, 09:49

Re: Previa II - manuál vs. automat

Příspěvek od DavidDDD »

Tak to jsem rád, že nic takového není, když vidím kolikrát kdo jezdí, tak by ta špajzka byla chudák :D :D
Ale vážně, já se taky SVEZL s nějakým manuálem a byl jsem nadšený z auta (Miata, Vette, atd.). Ale běžné ježdění, přesuny, ne projížďka, za ty roky a 100ky tisíc km, trápit se s manuálem, za sebe, už nikdy. DSG zrovna řadí rychle a předvídavě a rychleji než manuál.Ale samozřejmě každému co ho baví. :)
Prius - ta obrazovka je droga :-)
EX : Prius, Lexus RX h, LC120, LC100, Previe,Camry...atd.
Nyní LC100 (nafurt) + Prius+ a Verso 1,8...
Odpovědět

Zpět na „Previa“