Zkušenosti s kolama na MR2

vše ohledně modelové řady MR2
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:
TJSumar píše:A máš tam etéčko 35 jo? nějaký úpravy nebo něo?

No a máš pravdu oni vážně nejsou, jen v 17tkách a nebo 235/50, jenže 50ky budou zase vyšší než potom ty přední 205/50 a to by byl asi humus, to spíš dát asi ty 245/45 co?
Hele et tam mám 35 a 38, jenom už si fakt teď nepamatuju jaký je kde. To bych se musel podívat na štítky jestli tam ještě jsou. Ale myslím, že vepředu 38. Upravy žádný. Jenom zadní kola nebyly uplně nadoraz s blatníkem, chtěl sem dát půl cm podložku. Ale jak jsem dal ty 245tky tak to vylezlo a je to ideál si myslím. Každopádně už je mám rovný jak stěnu a dvě zadní gumy v téhle šířce stojí 8-10 litru. A to je přiznejme si docela dost no :(
Pokud by byl zadek vyšší(měl větší obvod) si myslím není na škodu, ba naopak je to žádoucí. U středomotorů se běžně dozadu dávaj o palec větší kola aby to líp sedělo kvůli přetáčivosti těchto vozů. Myslím, že sem to viděl na lotusu od Marat ingeneering kde měl vepředu R16 a vzadu R17. jestli někdy budu mít prachy tak tuhle kombinaci chci. Samozřejmě je to v provozu zakázaný..

http://www.marat.cz/sluzby/stavba-a-upr ... dnich-vozu
hele sice nechápu proč a k čemu to je dobrý, ale občas-ne zrovna moc často se tohle u sportovních aut dělá-o palec vyšší kolo vzadu, ale vždycky se celková velikost kola s pneu dorovnává rozdílným indexem vejšky pneu, tudíž např. vepředu index 50 a dozadu na 40,čímž jsou obě kola stejně vysoká.
jinak myslim, že tohle řešení se u některejch verzí používalo např. u mr2, MK3-dopředu 15 a dozadu 16
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

TJSumar píše:No, tak to tam asi nechám ty 225ky vzadu a 205ky vpředu :D, Zkusím jestli půjdou do předu 205/50 a vzadu nechám 225/45, ať sou stejný a jestli to vpředu s tou výškou nevyjde, tak nechám vše na 45, protože 40 vzadu už bych řek že bude moc nízký a při těch našich cestách :), Ráfky 7 a 8 a uvidí se, přinejhorším budu muset jít na ty 245ky :), tak díky všem za rady, je to fakticky alchymie :D
hele moc to zas nekombinuj, fakt při rozdílu šířek 2cm(205 a 225mm)nemusíš ještě dávat rozdílnej index vejšky pneu,já to mám při rozdílu 3cm a je to stále v poho a hlavně pokud dáš index při 16-ti palcovejch kolech 50, při šířce 205-bude to i už zas moc vysoký. většina lidí na mr2, při 16ctkách kolech používá na obou nápravách profil na 45, při 17kách 40, simuluješ tím totiž zároveň velikost původního kola, aby ti nekecal rychloměr.
při ráfcích 7 a 8 palců rozhodně nemusíš přemejšlet o pneu 245, v pohodě tam dej dopředu 205 a dozadu 225. Já mám 235mm na 9 palcovým ráfku a není s tím problém.
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:Ty jo já si až teď všiml, že ty seš v turbu. Tak to radši našetři na ty 245tky :twisted: A k tomu profilu já sem měl 205/50 pak jsem dal 205/45 a asi už bych to neudělal. Teď musím počkat až se sjedou, což asi hned tak nebude :roll:
nebuď taková slečna-Pepamoto má vzadu na svejch 19 profil na 25, tudíž gumovej potah ráfku a taky si nestěžuje... :lol:
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:Ty jo já si až teď všiml, že ty seš v turbu. Tak to radši našetři na ty 245tky :twisted: A k tomu profilu já sem měl 205/50 pak jsem dal 205/45 a asi už bych to neudělal. Teď musím počkat až se sjedou, což asi hned tak nebude :roll:
nebuď taková slečna-Pepamoto má vzadu na svejch 19 profil na 25, tudíž gumovej potah ráfku a taky si nestěžuje... :lol:
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:Ty jo já si až teď všiml, že ty seš v turbu. Tak to radši našetři na ty 245tky :twisted: A k tomu profilu já sem měl 205/50 pak jsem dal 205/45 a asi už bych to neudělal. Teď musím počkat až se sjedou, což asi hned tak nebude :roll:
nebuď taková slečna-Pepamoto má vzadu na svejch 19 profil na 25, tudíž gumovej potah ráfku a taky si nestěžuje... :lol:
Uživatelský avatar
Yokohama
Věčnej rejpal
Příspěvky: 780
Registrován: úte 03.02.2009, 23:18
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yokohama »

marcelus píše:
Yokohama píše:Ty jo já si až teď všiml, že ty seš v turbu. Tak to radši našetři na ty 245tky :twisted: A k tomu profilu já sem měl 205/50 pak jsem dal 205/45 a asi už bych to neudělal. Teď musím počkat až se sjedou, což asi hned tak nebude :roll:
nebuď taková slečna-Pepamoto má vzadu na svejch 19 profil na 25, tudíž gumovej potah ráfku a taky si nestěžuje... :lol:
Pepa si nestěžuje protože je z Prahy :D a to je skoro jinej stát. K těm kolům si myslím, že jde právě o to,že zadní mají větší obvod takže víc sedí. To nějak neodpovídá tvému tvrzení, že to srovnávají profilem. Nevím teda proč by to dělali. Kvůli větší váze snad ne? Ale to je tak všechno co o tom vím nebo si myslím :twisted:
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:
marcelus píše:
Yokohama píše:Ty jo já si až teď všiml, že ty seš v turbu. Tak to radši našetři na ty 245tky :twisted: A k tomu profilu já sem měl 205/50 pak jsem dal 205/45 a asi už bych to neudělal. Teď musím počkat až se sjedou, což asi hned tak nebude :roll:
nebuď taková slečna-Pepamoto má vzadu na svejch 19 profil na 25, tudíž gumovej potah ráfku a taky si nestěžuje... :lol:
Pepa si nestěžuje protože je z Prahy :D a to je skoro jinej stát. K těm kolům si myslím, že jde právě o to,že zadní mají větší obvod takže víc sedí. To nějak neodpovídá tvému tvrzení, že to srovnávají profilem. Nevím teda proč by to dělali. Kvůli větší váze snad ne? Ale to je tak všechno co o tom vím nebo si myslím :twisted:
a prosím tě vysvětli mi z pohledu fyziky, proč by větší kola měla líp sedět?větší kola se dle mne(možná stejně jako v případě Marata)dávaj spíš pro to, aby se tam vešly větší brzdy, což spousta středomotorů má vzadu větší brzdy než vepředu.
tudíž já si v ničem neodporuju, pouze to nesedí s tvejma předpokladama :wink:
jinak dělá se to fakt na hodně málo sportovních autech a ještě míň na autech s motorem uprostřed, dělalo se to např. na sportovních mercedesech, kde mi to dává trochu víc význam, že dopředu na nápravu, která je víc zatížená, daj menší ráfek s vyšší pneu, aby to alespoň trochu líp tlumilo, ale opět to je dopočítáno tak, aby přední i zadní kolo bylo s pneu stejně vysoký, nikoliv že by zadní kola byla větší.
Uživatelský avatar
Yokohama
Věčnej rejpal
Příspěvky: 780
Registrován: úte 03.02.2009, 23:18
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yokohama »

vypadám jako fyzik? :? snad ne ? Pokládal sem to taky za blbost ale víc lidí mi vysvětlilo, že je to dáno větším obvodem kol, zda-li tomu tak je nebo není sem nikdy nezkoumal. Nikdy sem to nepotřeboval, ale zdá se mi z pohledu řidiče, že je tomu tak. Vypadáš, že si moc chytrý nato aby sis zjistil jak to je, já na to nemám čas. Proč opravdu ty kola tak maj nevím a i tak sem se vyjádřil, nejsem odborník. Netvrdil sem, že to nemůže být jinak. :) Já to zatím viděl jen na středomotorech. Jestli víš o nějakým mercedesu nahoď odkaz já se rád přiučím. Dokonce mi to ani s tím merckem smysl moc nedávám že by dávali větší profil dopředu kde je motor kvůli tlumení? v době sofistikovaných stavitelných podovozků? Jezdil jsem jednou s jinou tuhostí na přední a s jinou na zadní a vím, že se tak nedá jezdit. Je to absolutně o tlamu. Takže tomu moc nevěřím ale člověk se pořád učí že? :)
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Yokohama píše:vypadám jako fyzik? :? snad ne ? Pokládal sem to taky za blbost ale víc lidí mi vysvětlilo, že je to dáno větším obvodem kol, zda-li tomu tak je nebo není sem nikdy nezkoumal. Nikdy sem to nepotřeboval, ale zdá se mi z pohledu řidiče, že je tomu tak. Vypadáš, že si moc chytrý nato aby sis zjistil jak to je, já na to nemám čas. Proč opravdu ty kola tak maj nevím a i tak sem se vyjádřil, nejsem odborník. Netvrdil sem, že to nemůže být jinak. :) Já to zatím viděl jen na středomotorech. Jestli víš o nějakým mercedesu nahoď odkaz já se rád přiučím. Dokonce mi to ani s tím merckem smysl moc nedávám že by dávali větší profil dopředu kde je motor kvůli tlumení? v době sofistikovaných stavitelných podovozků? Jezdil jsem jednou s jinou tuhostí na přední a s jinou na zadní a vím, že se tak nedá jezdit. Je to absolutně o tlamu. Takže tomu moc nevěřím ale člověk se pořád učí že? :)
se hnedka nerozčiluj-netvrdim, že vypadáš jako fyzik :-)
já taky nejsem fyzik, ale snažím se nad tím uvažovat logicky a žádnej důvod, proč by větší kola v obvodu měli líp sedět třeba v zatáčce, mě nenapadá, možná tak díky vyšší váze a tím většímu valivýmu odporu, při startech bude stabilnější.
ber to že ještě na ferrari v 90 letech se dávali 15-ti palcový kola a větší se dle mne začli dávat jen kvůli větším brzdám a kvůli lepšímu chlazení těch brzd. Dle mne vždy záleží spíš na šířce kola, než na jeho vejšce.
jinak tady máš odkaz na technický info ohledně mercedesu SLS, čili předomotoru
předek:265/35 R19
zadek:295/30 R20
http://www.mercedes-praha.cz/mercedes-b ... 27&idt=808
jinej důvod proč tohle dělat u předomotoru mě fakt nenapadá
Uživatelský avatar
Yokohama
Věčnej rejpal
Příspěvky: 780
Registrován: úte 03.02.2009, 23:18
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yokohama »

Taky sem byl toho názoru, že podstatná je šířka ale neříkal mi to jeden člověk tak už tomu věřím a šířím to dál. Možná, že se při stejné rychlosti točí víc ale fakt nevím :D to sou z mé strany jenom polemiky. To musí říct někdo zkušenější než já. Když sem řídil nějaký nový auta(c4,astra) tak to sedělo i na tenkejch 16 hustě. Ale to může být klidně podvozkem takže zase jenom těžko obhajitelnej názor. Možná se k tomu vyjádří Pepa, když jezdí na 19tkách. Tam už jsou určitě citelný rozdíly v chování, když to vyměníš za nějaký R16-17. Je možný, že to je kvůli brzdám ale zase proč by to dělali u předomotoru kvůli brzdám? U středomotoru bych to bral ale tady mi to zas nehraje když je zátěž víc vepředu, nebo teoreticky by měla být. Jinak ten profil i když je vepředu větší, tak může být uplně totožněj, protože se vždycky počítá jako poměr k šířce pneu nebo tak ne? Tady o tom těžko něco zjišťovat, protože se to dělá většinou na autech za miliony a na netu toho moc nezjistíš. Jinak takovej mercedes by se mi líbil :)
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Příspěvek od marcelus »

Možná, že se při stejné rychlosti točí víc ale fakt nevím to sou z mé strany jenom polemiky - to bys musel mít právě větší i pneu, ale jestli jsme stále u předpokladu, že o co je větší ráfek o to je nižší pneu, tak se rozhodně nic nezmění.
Možná se k tomu vyjádří Pepa, když jezdí na 19tkách. Tam už jsou určitě citelný rozdíly v chování, když to vyměníš za nějaký R16-17 - tohle je taky dost těžký objektivně posoudit, co je čistě velikostí kola a co jeho šířkou-např v případě Pepy, jelikož ber to, že obecně čím větší kola tím i o dost širší, to znamená že Pepa 19ky nemá jak ty 16ky v šíři 6-7 palců, ale myslim že minimálně 10 palců, navíc extrémně límcový, čímž auto dosti rozšířil. to bys musel mít 8 palcový 16ky a zároveň na stejný auto dát poté 8 palcový 19ky, aby se z toho dalo něco usuzovat.

hele to je prá vě to co jsem psal-ale taky jenom moje domněnky:
u předomotrů-mercedes, mně nenapadá jinej důvod než lepší tlumení více zatížený nápravy, jinak zrovna to SLS je více méně už taky středomotor...
u středomotorů-větší brzdy dozadu, na tohle by asi nejlíp odpověděl Marat, kterej už sem do sekce mr2 taky psal.

Jinak ten profil i když je vepředu větší, tak může být uplně totožněj, protože se vždycky počítá jako poměr k šířce pneu nebo tak ne? - to samozřejmě jo, v případě tohodle SLS to tak i je, jenže já předešlý případy který jsem viděl, tak to opravdu vycházelo tak, rozdílná velikost ráfků se dorovnávala vejškou pneumatiky, aby obě kola byly stejně velký.
hele na závěr shodneme se asi na tom, že kvůli něčemu to asi dělaj za předpokladu, že stavitelé aut za 5 a víc míčů nejsou naprostý trotlové a vzhledem k cenám těchto aut, nám může bejt voboum poměrně i jedno proč to je... :-)

jinak za peníze co stojí tenhle mercedes, by se mi daleko víc líbilo lambo. :-)
genuine_toyo
Člen Týmu
Příspěvky: 51
Registrován: pon 08.11.2010, 18:15

Příspěvek od genuine_toyo »

Nyni : *)
RAV4 2003 5dv 2.0 VVTi
MR2 N/A 1994
MR2 N/A 1994 donor
Drive: *)
Corolla E101 4-door sedan 1997
Corolla Tercel 2-door coupe 1982
Corolla E-38 — Wagon, 5-door 2T-C 1978

*) uvedeny jen toyota, kdyz jsme tady u toyota...
Uživatelský avatar
Wario
Řidič
Příspěvky: 164
Registrován: ned 25.04.2010, 07:09
Bydliště: Humpolecko

Re: Zkušenosti s kolama na MR2

Příspěvek od Wario »

Můžete někdo říct šiřku ráfků při 16kach v palcích předek zadek jaky ma spravne byt ? A rozměr pneu kdyz vpředu je 205 50 16 jakej ma byt vzadu? (225/50)?.diky
Yaris 1.3 VVT-i 2006 Orange
marcelus
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1037
Registrován: pon 20.02.2006, 18:31

Re: Zkušenosti s kolama na MR2

Příspěvek od marcelus »

Wario píše:Můžete někdo říct šiřku ráfků při 16kach v palcích předek zadek jaky ma spravne byt ? A rozměr pneu kdyz vpředu je 205 50 16 jakej ma byt vzadu? (225/50)?.diky
hele je toho tady zorvna ohledně laborace s neorigo kolama napsáno fakt tuna, tak zkus nejdřív pohledat a přečíst, páč nikdo to zde nebude psát podesátý, když už to tu je...

šířka ráfku je jedno jestli při 16, 15, nebo 17-ti palcích, v originále je 15 palců a šířka vpředu 5 a vzadu 6 palců, všechno ostatní - širší je už laborace, kdy se musí fakticky ozkoušet, zda sedne, při jakékoliv šířce větší než originál dost záleží na et danýho kola, pokud budeš mít velký et, polezou ti kola ven a budeš muset dělat něco s lemama, naopak, když budeš mít originál et, myslim +38 a větší šířku, může se ti ráfek opřít o tlumič a budeš muset zase dávat podložky, podle mně bezpečná velikost při šestnáckách je max 7 palců předek při et +35 až +40, zadek je jedno, tam je místa, že bys tam dal o kolo z traktora..., tohle byl můj případ, mám vepředu šířku 8 palců při et 35 a musel jsem dávat podložku 5mm, aby kolo nebylo opřený o tlumič.
Uživatelský avatar
Wario
Řidič
Příspěvky: 164
Registrován: ned 25.04.2010, 07:09
Bydliště: Humpolecko

Re: Zkušenosti s kolama na MR2

Příspěvek od Wario »

Tak já mám vpředu pneu 205/50 R16 na rafku 7,5x16 ET30 , vzadu pneu 225/45 R16 na rafku 9x16 ET25 takhle to tam bylo z Německa , asi tam nemá cenu vymejšlet něco jiného . :idea:
Yaris 1.3 VVT-i 2006 Orange
Odpovědět

Zpět na „MR2“