Pár dotazů

vše ohledně modelové řady Carina
Odpovědět
tslany
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31.07.2012, 22:27
Bydliště: Brno

Pár dotazů

Příspěvek od tslany »

Vzhledem k tomu, že za chvilku bude jaro (snad, včerejší počasí na to skutečně nevypadá) tak si sepisuji seznam všech věcí, co budu na Carince dělat :sigh: Měl bych tu ale pár otázeček:
  • lambda - už toho má chuděrka dost za sebou, minimálně posledních 14 let ne/slouží stále jedna a ta samá sonda, takže je už čas na výměnu. Rozhodně půjdu do nějaké univerzální, jen bych měl dotaz na konkrétní model. Občas totiž k benzínu přiliju trochu E85 (max 33% E85 : 66% N95, při větším poměru E85 už to nemá smysl a je to píš ke škodě), a někde jsem četl něco o širokopásmové lambdě nebo co, byla by to lepší volba? Nebo nějaký lepší tip? (Za tohle mě neukamenovávejte, nejsem do těhle sond nějaký extra velký koumák, rozhodně nechci nic co mi zvětší výkon o 10% a přitom spotřeba klesne o 20%, a při použití magnetizérů, turbonátorů a rekuperátorů se účinnost ještě zvýší 8) Jde mi jen o to, jestli není nějaký tip kompatibilní lambdy, který si s E85 alespoň o trošku lépe poradí, než ta stávající, pokud je to tedy vůbec fyzicky možné). Mám 4A-FE non-LB.
  • katalyzátor - co si budem nalhávat, za těch 300tkm (bez 200km) už chudák značně přesluhuje. Tady si nevím rady, co s ním dál - vyhodil ho komplet a navařit trubku, nebo ho nechat vypreparovat a hodit zpátky, nebo navařit trubku a na ni navařit vypreparovaný kat (ať to nevypadá nápadně pro orgány, a jde to přímo ven bez nějakých zákrutů či zatáček), a nebo koupit nějaký koncernový za pár šušní a přispůsobit si ho aby pasoval, a nebo neexperimentovat a koupit nějaký univerzál co bude hned pasovat? 23 638Kč za originál fakt dávat nehodlám... Ekologičnost řešení teď dejme stranou, kolik let už to auto jezdí s nefunkčním katem, a dokud bude po republice jezdit tolik načipofaných ftédéíček fdýmu a řepkáčů, nehodlám se já se svým daleko čistčím ústrojím finančně omezovat
  • ekonoměr - vzhledem k tomu, že si stavím palubní počítač mě to zas tak netrápí, spíš mi jde o to, že mám na palubce funkční žárovičku, je zapojená, kabely k ní vedou, ale sakra nemohu přijít na to, proč mi vůbec nesvítí, a nohou to vážně není - mám tu verzi, kde je jen zelené ECONOMY, když to podsvítím nějakým jiným zdrojem světla, vypadá to brutálně :D Ví někdo o nějaké opravě, která by dala max. na 3 hodinky? Nijak extra to nepotřebuju, jen mě vnitřně vyžírá pocit, že tam mám funkční a zapojenou žárovičku, ale nesvítí to :evil:
  • denní svícení - mám zakoupená kulatá LED světla, jsou "zaručeně homologovaná" (něco tam vyražené je, takže problémy nastat nemohou), ovšem světlo a jeho parametry jsou k nerozpoznání od těch homologovaných. Světla jsou třívodičová, tj. jeden káblík na parkovačky s integrovanou elektronikou, ovšem tomu moc nevěřím. Šlo by to nějak zapojit bez třetího vodiče na původních relátkách v Carině, ať už do stávajícíh , nebo po výměně za nějaké s více kontakty, aby to vypadalo jak originál Toyota? Není problém si pro mě vyrobit vlastní řešení, ať už naprogramovat ATTiny a přidat k tomu nepotřebné chujoviny typu corner, comming, leaving, atp., a nebo postaru s relátkem, ale prostě čím méně přídavných udělátek, tím menší poruchovost. A nevypadá to jak od cirkusáků. A nebo by mi stačilo nějaké schéma zapojení současných relátek, s tím bych už se dokázal porvat sám.
Momentálně je to asi vše, kdybych si ještě na něco vzpoměl, tak se samozřejmě ozvu :) Zatím alespoň díky všem za reakce
Carina E 1.6 4AFE '96 sedan
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Dneska se dá originál lambda od Denso sehnat za stejné peníze jako ty univerzální. Proč nedat motoru co jeho jest.
Ještě jsem nikdy neslyšel, že by katalyzátor u Toyoty odcházel před ujetím jednoho miliónu kilometrů. Takže záleží hodně na tom, kolikrát máš stočený ten tachometr a kolik milionů v reálu má najeto.
Tzv. denní světla jsou u nás často zaměňovány s obrysovkami. Vypadá to stejně, jsou na tom jakési homologace, leč účel je zcela jiný a svítivost tím pádem minimální. Jestli Ti jde o bezpečnost, vykašli se na to a sviť i nadále potkávacími světly.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
tslany
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31.07.2012, 22:27
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

Čekal jsem, kdy mi někdo začně ty LEDky vymlouvat :-D Pořídil jsem je z toho důvodu, že hodlám zakoupit i žárovky s větším svitem, jelikož světla už nejsou co kdysi, tak ať je díky dennímu svícení nemusím měnit tak často. O svítivosti LEDek bych nepochyboval, porovnával jsem to se známým jenž má typické "pásky" za necelé 2 tisíce se skutečnou homo, a mě to svítilo o něco lépe. Vzal jsem je i na STK se zeptat jak je to s nimi, a technikem mi bylo řečeno, že tam "nějaká homologace je", a že si je mohu s radostí používat (když je správně zapojím a umístím).

To s tou lambdou mě zajímá, mohl bych poprosit o odkaz? Na netu jsem našel jen univerzální, a nebo potom originál na Carinu za několikanásobek ceny univerzální.

Tachometr je na 99% nepřetočen, Carinu máme v rodině od '99, ale že kat je kaput tipuju podle vůně toho jediného správného paliva z výfuku, ať už po nastartování nezahřátého motoru, tak i po několikaset kilometrové cestě. A navíc mi to potvrdil i technik na emisích, že hodnoty jsou dost mimo normu, čemuž se dá věřit. A nebo že by tohle byla schopná zapříčinit jen lambda? Motor je jinak na svoje kilometry ve špičkovém stavu, takže to je jedna z těchto dvou variant.
Carina E 1.6 4AFE '96 sedan
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

Já teda nevím, jaké pásky za 2000 máš na mysli, ale já mám (stejně jako jiní lidé z tohoto fóra) homologované ledky za cca 1200,- ODKAZ a svítí výborně.
ObrázekObrázek


Jinak v lampách mám Osram Nightbreaker, a už mě přestalo bavit je neustále měnit (jednou do roka minimálně), od chvíle co mám LED jsem je ještě neměnil.

Ohledně lambdy neporadím.
==
edit:přidán odkaz na ledky.
Naposledy upravil(a) zmaxxx dne stř 20.03.2013, 07:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Taky jsem nasadil LEDky. Doporučený známým autoelektrikářem jako jím nejčastěj montovanej model, za 3 roky bez jedinýho problému a pohoda. Stejný umístění jako Zmaxxx. Cena okolo 1400 a zapojený podle instrukcí výrobce - baterka, kostra a parkovačky a není tomu so vytknout. Není důvod proč vymýštět a bastlit něco svojeho.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
tslany
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31.07.2012, 22:27
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

Ad. lambda a kat - problém vyřešen, děravý výfuk na více místech, teď už by to snad tak smrdět nemělo :)

Ekonoměr jsem vzdal, jelikžo jsem zjistil (podle manuálu k Avensisu), že vývod na něj mají pouze LB ECU, takže já se stechiometrickou směsí mám smůlu.

LED jsem vyřešil následovním zapojením, plus jsem si navíc dodělat i mlhovky, jelikož jsem je na Carině neměl. Teď mě někteří možná budou proklínat, ale použité mlhovky byly kulaté z Felici po FL, jelikož jsem se nechtěl vzdát kulatých LED denních, a schánět origo mlhovky by se mi fakt nevyplatilo na to, abych je použil 2x-3x do roka. Stačilo jim jen uštípnout konektor, vyvrtat díry na novej, zadělat to silikonem, a už se tam vešly. A nakonec bylo potřeba na obojí udělat nějaká udělátka na držení, abych nemusel zbytečně vrtat do nárazníku, tak jsem použil originální otvory na mlhovky, na vnější šroub jsem přichytil LED, na dva vnitří pak mlhy. Samozřejmě že by to šlo vymyslet i nějak lépe, ale nějak na to nebyl čas (už takhle to trvvalo půl roky, než jsem ty LEDky od nákupu rozsvítil na autě :D )

Foto jak to svítí
ObrázekObrázek

Detail umístění (foceno mobilem, pokusím se vyfotit lépe)
Obrázek

Schéma
Obrázek

Plošák (pokud by někdo chtěl, zašlu soubory pro eagle) je umístšnej uřidiče pod volantem, na té plastové "trubce" k ofuku (už tam byl i alarm, mj. takovej bastl svět neviděl, ato si za tu montáž nechávají i platit...), pokud by chtěl někdo i konkrétní zapojení do konektorů, není problém dodat. K protáhnutí jsem použil již natahanou kabeláž nevím k čemu (nezapojeno, asi něco s airbagem nebo k čemu, v motoru je to vyvedené u baterky). Dlouhou dobu jsem hledal originál spínač pro přední mlhovky, až jsem to vzal, a pořídil spínač zadních mlhovek, otočil ho o 180° a vsadil do jedné z těch plastových záslepek co jsou pod volantem.
Carina E 1.6 4AFE '96 sedan
Odpovědět

Zpět na „Carina“