Nafta a ZIMA

máte pozitivní / negativní zkušenost s nějakou čerpací stanicí? Tak tady jste správně ;)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Nafta a ZIMA

Příspěvek od Martin_HnN »

Nízkoteplotní vlastnosti motorové nafty -> http://www.ceproas.cz/sys/sdilene-dokum ... nafty.html

ČEPRO - specifikace nafty: http://www.ceproas.cz/sys/sdilene-dokum ... orova.html

UNIPETROL - specifikace nafty: http://www.unipetrolrpa.cz/cs/nabidka-p ... nafta.html


EDIT:

BENZINA - z dopisu na Benzinu:
......
ve vazbě na váš dotaz sděluji k nízkoteplotním vlastnostem dieselových paliv vysvětlení zimních parametrů nafty pro mírné klima v zimě i ve vazbě na časová období a to v těchto pro motoristy důležitých bodech :

1. zimní vlastnosti dieselových paliv

a) pokud se týká zimních vlastností motorové nafty dodáváme podle evropské normy ČSN EN 590 a schválené legislativy v zimním období motorovou naftu třídy F zimní mírné klima s důležitým parametrem filtrovatelnost *) - 20st. C. Navíc tuto motorovou naftu naše společnost aditivuje, tím vylepšujeme další užitné vlastnosti jako mazivost, ochranu proti korozi ,zlepšené studené starty atd. Prodáváme ji pod značkou Diesel TOP Q, . Motorovou naftu tř.Fzimní -mírné klima máme za povinnost dle legislativy dodávat v období od 1. prosince do 28 .února . (Z rafinerie platí od 15. 11. a distribuce má 14 dnů na obměnu zásob ).

Nyní jsou již veškeré dodávky nafty z rafinerie v kategorii "zimní mírné klima" s filtrovatelností minus 20stupňů C.

b) podle této normy na dieselová paliva jsou stanovena i další období např. přechodové (léto podzim) od 1. 10. do 15.11. a od 1.3. do 15.4. (zima jaro) kdy je na trh dodávána motorová nafta třídy D s filtrovatelností minus 10 st.C .

Uvedené termíny platí pro rafinerie. V letním období od 16.4 .do 30.9. je na trh dodávána motorová nafta třídy B s filtrovatelností 0 st. C Na ostatní třídy s vyšší filtrovatelností (jen -10 stupňů C,nebo dokonce směs s letní kvalitou ) upozorňuji proto ,že v případě zásoby této nafty ve vozidle je omezena provozní schopnost této nafty a řidič v případě potřeby náhlého výjezdu např. při teplotě -12 st.C pro slabou filtrovatelnost a vypadlé parafiny nemusí vyjet . Pravděpodobně to mohl být i Váš případ .

Potvrdil by to vzorek z nádrže vozidla z inkriminovaného období kolem začátku prosince. Z praxe potvrzuji , že pouze 5% staré zásoby třídy D nebo dokonce B významně zhorší finální filtrovatelnost .

*) filtrovatelnost je laboratorní zkouška ,která měří teplotu průchodu nafty palivovým filtrem značená zkratkou CFPP-Cold FilterPlugging Point

c) u prémiové nafty VERVA Diesel platí hodnoty filtrovatelnosti stejné jako u dodávek zimní nafty tř.F tedy -20stupňů C a při výrazném poklesu teplot ji ošetřujeme specielní zimní aditivací s filtrovatelností do - 26 st.C . Toto zlepšení provozní spolehlivosti bylo v r.2010 u VERVA diesel zahájeno od 13.prosince 2010 zimním aditivačním balíčkem .Tato prémiová nafta má pochopitelně i vysoké cetanové číslo (60 jednotek).

Aditivací zlepšujeme (cetanové číslo, pěnivost, ochranu proti korozi , vyšší oxidační stabilitu ,detergenční schopnosti,mazivost) a je prováděna konstantně celoročně z rafinerie , zlepšená filtrovatelnost na minus 26 stupňů C jen po určitou dobu nízkých teplot dodatečnou zimní aditivací .

Z obsahu uvedeného v bodech a) až c) jsou pro zimní období nejvhodnější prémiové aditivované nafty s filtrovatelností -20st.C až -25 st.C a vyšším cetanovým číslem. VERVA Diesel dosahuje cetanovou hodnotu 59 až 62 jednotek. (Právě cetanové číslo má velmi pozitivní vliv i na startovatelnost ).


d) Zároveň naše společnost na vybrané ČS (horské oblasti Šumavy, Krkonoš , Jeseníků a Vysočiny ) zajištˇuje arktickou kvalitu Do této kategorie patří arktická nafta třídy 2 s filtrovatelností minus 32 stupňů C nebo nafty kde filtrovatelnost je upravena technologii z výroby a pohybuje se v rozmezí minus 24 až minus 28 stupňů C.

Naše společnost má výdejní místa u čerpacích stanic (pistole u stojanů) , která jsou ošetřena v zimě dodatečnou zimní aditivací u prémiové nafty VERVA Diesel označena kolečkem s modrou zimní vločkou a textem" nafta pro silné mrazy". Stejné označení bude platit i pro zimní období 2011/2012 i u výdejních stojanů kde je arktické kvalita nebo VERVA Diesel .

S pozdravem .....
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
Jura66
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03.07.2006, 10:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jura66 »

Hm co říct samá chvála ale s VERVOU Diesel jsem zamrzl tak to bylo naposlet co jsem jí koupil :x




_________________________________________
Toyota Corolla Verso 66 kw
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Mezi námi :-)

já už netankuji na Benzině v Liberci ...
Ne že by se mi s autem něco stalo, ale strašně - tím myslím extrémně - to pěnilo. A protože to bylo pokaždé a tankování se tak stávalo hororem, tak jsem se rozhodl ji ignorovat ... (a navíc ty ceny :-()

Důležitý je abys byl spokojen s tím co tankuješ. Bohužel kde najít tu zajištěnou kvalitu, to je ta otázka ...
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
Jura66
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03.07.2006, 10:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jura66 »

Ahoj slyšel jsem o přidávání M2T oleje do nafty pro zvýšení mazivosti..?
nemáš stim nějakou zkušenost moc o tom uvažují dik za odpověd :lol:




_____________________________________

Toyota Corolla Verso 66kw
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Sorry, s tím Ti neporadím - nejsem chemik abych dělal do státního hospodářství :-( :cry:

Ne, opravdu nevím - já tam leju buď VIF (zimní) a nebo Kernit.
Ale pokud jsem tak viděl, tak olej má většinou vyšší viskozitu než nafta.
Takže u motoru jako je ten můj, kde jsou jemné vstřiky, bych to rozhodně nezkoušel ....

Zkus nad tím zauvažovat - spalovací cyklus je nějak nastaven - tlak - doba zapálení resp. vznícení - doba hoření - výfuk .... a to všechno má vliv na funkci motoru ... a to je spočítáno na nějaké palivo s určitými vlasnostmi.
Teď k tomu přidej onen olej - berme zjednodušeně, že má stejnou viskozitu jako nafta - kde je asi teplota vznícení oleje? Co vznikne hořením oleje - resp. jak kvalitně se nám ten olej spálí a hlavně za jak dlouhou dobu? Bude se nám ten sajrajt z něj usazovat v motoru nebo se to všechno odvětrá?

Nejsem ani automechanik, ani motorář ani chemik, ale tímto pohledem bych to dal možná do nějakého velmi "líného" (nízkootáčkového) motoru, jako je třeba lodní motor :-)

Mezi námi bych to nedal ani do traktoru, pokud bych nevěděl, jaké vlastnosti ten olej má a jak se při spalování chová.

Dvoutaktní motor je tomu uzpůsoben. Commonrailový zcela určitě ne. A "klasický" diesel?

Moje rada - když chceš něco do nafty lít, jel tam vhodné aditivum. :wink:
Naposledy upravil(a) Martin_HnN dne úte 06.03.2012, 13:53, celkem upraveno 2 x.
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
KarlosCZ
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1547
Registrován: sob 05.01.2008, 22:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od KarlosCZ »

u modernich aut bych do nafty nelil nic jinyho nez schaleny aditiva...
EX: Corolla E12 1.6 VVTi 5d
EX: Yaris I 1.0 VVTi 5d
EX: Avensis T25 2.2 D4D D-Cat Exclusive Combi
Uživatelský avatar
Jura66
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03.07.2006, 10:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jura66 »

Dík za radu používám převážně VIF a dneska jsem koupil STP diesel treatment na čištění palivovej soustavy a STP diesel injector na vyčištění vstřiku.Převážně tankuji na OMV a Shell V-Power a zdá se mi že motor je hlučnější ale možná se mě to jenom zdá.Na olej forum jsem četl o M2T že to tam přidávájí a jsou s tim spokojení ohedně hlučnosti tak jsem se chtěl zeptat pokud stím někdo nemá zkušenost u Toyot. U nás v ČR je známo že nafta není tak kvalitní jako v zahraničí tím mam na mysli tkz že nafta je suchá a nemaže.

http://www.oleje.cz/forum/viewtopic.php ... c&start=90

__________________________________________
Toyota Corolla Verso 66kw
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Tam píšou také --->

Zaslal: út březen 06, 2012 13:50 Předmět:

V žiadnom prípade sa neodporúča riešiť situáciu pridávaním motorového oleja typu 2T určeného ako mazivo do benzínu pre dvojtaktné motory! Aplikovanie akéhokoľvek motorového oleja do nafty vedie k nedokonalému spaľovaniu so zvýšenou tvorbou sadzí a popola. To má za následok urýchlené zanášanie spaľovacieho priestoru, vstrekovacích dýz, katalyzátora s možnosťou jeho zničenia, filtra pevných častíc, ale aj motorového oleja a pri preplňovaných motoroch s ventilom EGR (Exhaust Gas Recirculation- ventil recirkulácie výfukových plynov) aj zanášanie sacieho potrubia i ventilov. Samozrejmosťou je pokles výkonu motora v dôsledku nedokonalého spaľovania častíc oleja a zníženia hodnoty cetánového čísla nafty s negatívnym dopadom na prieťah vznietenia.


Takže ve fialovém to co jsem psal výše :-D
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Tam píšou také --->

Zaslal: út březen 06, 2012 13:50 Předmět:

V žiadnom prípade sa neodporúča riešiť situáciu pridávaním motorového oleja typu 2T určeného ako mazivo do benzínu pre dvojtaktné motory! Aplikovanie akéhokoľvek motorového oleja do nafty vedie k nedokonalému spaľovaniu so zvýšenou tvorbou sadzí a popola. To má za následok urýchlené zanášanie spaľovacieho priestoru, vstrekovacích dýz, katalyzátora s možnosťou jeho zničenia, filtra pevných častíc, ale aj motorového oleja a pri preplňovaných motoroch s ventilom EGR (Exhaust Gas Recirculation- ventil recirkulácie výfukových plynov) aj zanášanie sacieho potrubia i ventilov. Samozrejmosťou je pokles výkonu motora v dôsledku nedokonalého spaľovania častíc oleja a zníženia hodnoty cetánového čísla nafty s negatívnym dopadom na prieťah vznietenia.


Takže ve fialovém to co jsem psal výše :-D
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
Jura66
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03.07.2006, 10:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jura66 »

hm tak dík za informace tak asi nic z toho nabude :roll:


________________________________________
Toyota Corolla Verso 66kw
Odpovědět

Zpět na „Palivo“