Výměna vodní pumpy. (5.g 4A-FE)

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Výměna vodní pumpy. (5.g 4A-FE)

Příspěvek od uruem »

Ahoj,
Pustil jsem se do teoretické přípravy na tuto operaci, nikdy jsem vodní pumpu neměnil a návody co jsem našel na internetu byli občas strašidelné, nadzvedávání motoru a podobně, proto bych se chtěl zeptat jak je to náročné a popřípadě nějaké Tipy&Triky. Ano vím že už sundání řemenu je oříšek bez vhodného nářadí a také to že přístup k pumpě samotné je přímo užasný.

Důvod operace: Na podzim jsem jednoho krásného dne jel a najednou koukám a ručička teploty neni na prostředku zastavím jak jen to jde ale motor nechám běžet se spolehnutím na vrtuli. K mému zděšení se vrtule netočí vypínám motor otevírám kapotu a zjišťuji že chladič je studený ejhle zaseknul se termostat, tedy proto chci vyměnit vodní pumpu vzhledem k tomu že bude taky po smrti.

Určitě by toto téma bylo později přínosné pro ostatní protože problém s vodní pumpou si myslím že je poměrně nevzácný.
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Čoveče nechtěl bych to zakřiknout ale já bych pumpu teda neměnil (především kvůli tomu přístupu) pokud neteče. Leda že bych dělal i rozvody nebo něco jiného při čem by byl motor třeba i venku, jinak si myslím že je to zbytečná práce.

Myslím si že se zaseknutím termostatem to nemá prostě nic společného.
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

No kdyby byla v pořádku bylo by to požehnání ale i tak bych rád kdyby se tu někdo podělil s vědomostmi a zkušenostmi.

A ještě bych se tedy zeptal když mi vůbec nefunguje topení může to být pořád jen chyba termostatu?
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Když jsem měl Sti se kterou jsem jezdil 3 roky, tak od koupě do prodeje když jsem nastartoval studený motor stačilo ujet pohé 3-4km a už z topení šel vlažnější-teplejší vzduch. Sti mě topilo perfektně.

U Sti je myslím dokonce vodní oběh v topení mimo termostat - je to napojené přímo.

A co když auto zahřeješ, potom opatrně otevřeš chladič aby tě to neopařilo. Zkusíš přidat otáčky - voda by měla díky zvýšenému tlaku čerpadla rychle proudit z chladiče - děje se tak ?

Já jsem měnil termostat na Gti u kterého se rozpadla tesnící guma. Byla to sice škvírka cca 2mm ale ani v letních teplotách 25°C+ se Celica nezahřála. Stačilo jen přidat plyn a už teplota padala. Naopak kdyby se termostat zasekl tak by to muselo topit jako prase.

Zkontroluj ventyl v motorovém prostoru na vývodu hadice z topení - vede k němu lanko v modrém bowdenu - třeba je prasklé nebo zaseklé v poloze zavřeno a proto netopí.
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

No chladič je studený a jak uškrcený od vodního oběhu musím zkontrolovat tedy ještě ten ventil na topení furt věřím ve funkční pumpu tedy :D
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

uruem píše:No chladič je studený a jak uškrcený od vodního oběhu musím zkontrolovat tedy ještě ten ventil na topení furt věřím ve funkční pumpu tedy :D
Tak ten termostat vydelej a zkus to bez nej jestli bude motor studeny. A co ukazuje budik v palubce ? Ukazuje nejakou teplotu ?
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

budík v palubce začne jít do neznáma neboli pořád teplota nahoru
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

uruem píše:budík v palubce začne jít do neznáma neboli pořád teplota nahoru
Tak to bych hned zkusil dat termostat do haje co to bude delat, ale nevím co by se sakra mohlo s pumpou stát je to jen turbínka na hřídelce pokud přece neteče není co řešit ale nevím no. Zkus ten term kuchnout.
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

tak mám ještě otázku do tohoto tématu, prosím jak zjistím zaseknutý termostat když jsem ho vyndal? a když zapojím chladící okruh bez termostatu a auto se nezahřeje na provozní teplotu znamená to že byl vadný právě on ?
Uživatelský avatar
Legon
Člen Týmu
Příspěvky: 57
Registrován: pát 12.12.2008, 09:29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Legon »

Zalej ho horucou vodou a musi sa roztiahnut ak sa roztiahne nieje zaseknuty. Auto sa na prevadzkovu teplotu bez termostatu dokaze zohriat (ale ovela pomalsie) najma v tychto teplach, v zime by sa nezohrialo (teda podla stylu jazdy :D )
EE90, 2E, rv 1988 - Pinďa
AT180, 4AFE, rv 1991, B-LFB
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

Tak termostat se sice normálně v hrnečku na sporáku otevíral ale po vyndání z auta vodní okruh fungoval a auto se chladilo jo tedy asi 5 minut pak mi neuvěřitelnym způsobem rupnul chladič.
Odpovědět

Zpět na „Celica“