Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

vše ohledně modelové řady Previa
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomiq »

Stalo se to někomu z Vás, případně netušíte, poradíte?
Previa II LPG. Při startování asi hodinu stojícího auta motor střelil do sání. Od té doby nedrží volnoběh. Jede úplně bez problémů, ale při vyřazení a sundání nohy z plynu chcípne. Jsem na chalupě, bez garáže, zvedáku a pořádného vercajku. Rozebral jsem sání až po klapku a nic jsem nenašel. Váha vzduchu ok, vystřelená hadička podtlaku nikde není. Dál se v těchto podmínkách nedostanu. Poslední, co mě napadá je obtokový ventil klapky.
Kořen slova Toyota je Toy!
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomixx »

Screenshot_2021-04-03-07-20-00-668_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2021-04-03-07-20-00-668_com.android.chrome.jpg (171.18 KiB) Zobrazeno 1690 x
Volnoběh má na starosti volnoběžný ventil. Ale bude blbě přístupný. U Focusu je přímo na bloku motoru a je to relativně častý problém hlavně v zimě, projevující se tak jak píšeš. Většinou stačí vyndat, vyčistit WD-40 , vyfoukat a je to. Funkčnost zkusíš připojením na baterii, ventil cvaká a pohybuje se uvnitř takový pístek.
Naposledy upravil(a) Tomixx dne sob 03.04.2021, 07:24, celkem upraveno 1 x.
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2075
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od jarson »

cisto teoreticky - nahodou sa niečo podobne riesilo nedávno na inom fore. Vopred ale poviem , že nakolko islo o celkom iný motor a dokonca vlastne ani nie o auto ale motorku, nemusi to byt smerodatné. Tam sa zistilo, že ide o tzv. Hallov snímac - vec ktorá riadi kedy ma preskocit iskra. Ako vravím, tento prípad je uplne o inom stroji, každopadne myslienka je podobná - položme si otázku - preco to stiela do sania? Zrajme preto , lebo to zapáli v case ked je otvorený sací ventil, teda v nesprávnu dobu. Ak je teda samotný ventil a jeho funkcia v poriadku.
Len taký nápad, lebo to mam cerstvo v hlave. Ale samozrejme , može to byt uplne o niečom inom. Asi to nebude ono...totiž myslím, že toto keby to bolo, tak motor proste nepojde v žiadnych otáčkach. Ale zamysliet sa nad tým možes.
tu je príbeh o tejto exotickej závade:
https://www.youtube.com/watch?v=JhSrcq3MXr8
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomixx »

Pokud by se směs zapálila ve špatný okamžik, nemohl by, jak píše, normálně jet. To může, jen na volnoběh motor chcípne. Pokud je to řešeno klasickým ventilem, při volnoběhu se klapka zavře a vzduch pro motor jde právě přes tento ventil.
Takže bych prohlédl vzduchovou klapku a na ní by měl být ventil jako na obrázku co jsem poslal. Jen se k němu dostat.
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2075
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od jarson »

Ano. Vsak to tam presne nesedí.

Jo. Myslím, že to bude niečo čo tam má na starosť riadenie volnobehu.
Neviem ako je to tu , ale Carina to mala takto nejak - je to vlastne to co mas na obrazku popisane ako "ISCV" ( aj ked tu riešili trochu iný prejav ) :

https://www.youtube.com/watch?v=JhSrcq3MXr8
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomiq »

Dík za názory. Podle všeho je to ten obtokový ventil. Zkusím ho vyndat. Koukal jsem, že už jsme to tu řešili, ale nikomu se to nestalo po zášlehu. Ten zášleh byl jednou. Nikdy předtím se mi to nestalo. Byla to blbá souhra náhod. Nechtělo to chytit, tak jsem přestal startovat. K tomu zášlehu došlo těsně před zastavením motoru. Otázka je, proč to nechtělo chytit. Možná byl ten ventil už načatej. Mohl to způsobit variátor předstihu, který v okamžiku náhlého zpomalení motoru hodil předstih úplně mimo. Až to opravím, vypnu teplý start na plyn.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomiq »

Tak dneska celodenní sraní. Vyndal jsem klapku, celou rozebral, vyčistil. Všechno mechanicky chodí. Když hýbu ručně tím přepouštěcím ventilem, tak to naopak chcípá. Na plyn to jede o něco líp než na benzín, ale furt stejné. V otáčkách to jede, při ubrání chcípne. Vypadá to, že zášleh nebyl příčina, ale následek .Chová se to víceméně stejně za tepla i za studena. Takže telpotní čidlo asi ne. Napadlo mě, jestli nepropouští benzínový vstřik. V originál ECU žádní chyba zaznamenaná nebyla. V plynové byla "Chybí signál na benz. vstřikovači 1, 2, 3 . A chybí napájecí napětí." Po smazání se tam už chyba nenačetla.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomiq »

🤩🥳 Tak vyřešeno! První, po čem jsem šel, byla netěsnost sacího potrubí. Několikrát jsem po prolez a podlez s baterkou. A po skoro 2 dnech hledání a rozebrání škrtící klapky, jsem za pomoci zrcadla, sundaného z koupelnové skříňky objevil vylítlou hadici ze sání, co odvětrává víko ventilů. Nebyla vidět ani zezhora ani zespoda. Najednu stranu mi spad kámen ze srdce. Nadruhou stranu bych si nafackoval, že na takovouhle hovadinu nejsem schopen přijít okamžitě. Aspoň jsem důkladně vyčistil tu klapku. Zášleh tedy byl příčina. Vypnul jsem raději horký start na plyn.
Kořen slova Toyota je Toy!
Tomixx
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06.01.2019, 09:59
Bydliště: Plzeň

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomixx »

Gratuluji!
Proč hadice vylítla? Únava? Každopádně budeme vědět, co příště dělat. :D
Previa 2 , benzín+LPG
Plzeň
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Tomiq »

Vylítla kvůli tomu zášlehu. Ale proč byl zášleh, ví bůh. Nikdy se mi něco podobného nestalo.
Kořen slova Toyota je Toy!
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: Zášleh do sání a nedrží volnoběh.

Příspěvek od Janhruby90 »

Přesně tohle s mi stalo na E39, měl jsem prasklej separátor oleje a nebylo to nikde vidět, motor střílel do sání, vyměnili jsme skoro všechno. Takhle jsem s tim jezdil dva roky, s tím, že to střílelo jen za studena. Škoda, že jsem sem nekoukl dřív, určitě bych se snažil směrovat tě tudy :-) Tak třeba příště :-D
Odpovědět

Zpět na „Previa“