ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

vše ohledně modelové řady Avensis
Odpovědět
0042pavel
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: pát 31.12.2010, 15:45
Bydliště: Morava

ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od 0042pavel »

Zdravím všechny majitelé avensisů, mám tento problém, vlastním asi rok avensise 2006, d4d, 93 kw,individuální dovoz z NSR,najeto 80 000Km,servisní kniha atd.
Pozoruji, že mi od jisté doby ubývá přes přepad expanzky kapalina, někdy víc někdy míň, při zahřátém motoru mi kapalina ubyde - skoro 1-3 cm, potom při studeném motoru se kapalina stáhne zpátky.
Když otevřu víčko nádobky tak mi v nádobce zabublá - vzduch a kapalina se nahrne zpátky, dělá to při studeném i teplém motoru.
Někde se mi zavzdušňuje systém, může to být víčkem expanzky, popř.vodní pumpou nebo je to prasklé těsnění pod hlavou ?
Jiný úbytek kapaliny mimo přepad není znát, vypadá to všechno těsné - i když v tom motoru není moc vidět.
Dá se nějak zkušebně natlakovat chladící systém - pro kontrolu ?
Měl jste už někdo v dieslu takový problém - moc se mi nechce věřit a tajně doufám, že to není těsněním pod hlavu.

Děkuji za všechny názory a pohodového Silvestra.....
Uživatelský avatar
kar202
Věčnej rejpal
Příspěvky: 906
Registrován: pon 08.11.2010, 19:39
Bydliště: U vody

Příspěvek od kar202 »

Nejčastější příčinou bývá netěsnost vodní pumpy (obvyklá životnost 100 až 200tkm), pak těsnění pod hlavou (prohlédni související diskuse)...za předpokladu, že jsem správně pochopil, že opravdu ubývá a nepřelévá se jen mezi chladičem a expanzkou...
Toyota Avensis 2.2 D CAT Lux 130kw
Uživatelský avatar
ztnext
Řidič
Příspěvky: 299
Registrován: čtv 03.06.2010, 10:33

Příspěvek od ztnext »

To zavzdušňování bývá nejčastěji špatným těsněním pod hlavou (kdy tlak z válců profukuje do chlazení), ale v horším případě i prasklou hlavou. Po delší době se i chladící kapalina zabarvuje do černa a v expanzce se usazuje bordel.
Vodní pumpa ani víčko expanzky chlazení nezavzdušní.
Avensis T-25 1.8VVTi 95kW
0042pavel
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: pát 31.12.2010, 15:45
Bydliště: Morava

Příspěvek od 0042pavel »

Pokud to je těsnění pod hlavou nebo prasklá hlava, tak mě avensis dost zklamal :mad: , aby to odešlo při originál 80 000 Km to je dost brzo, to bych čekal u jiných značek, mám velmi dobré zkušenosti, s diesly u toyoty, (corolla 1,8 D 1986,carina 2.0 D 1993, avensis d4d 2002 (až na ten setrvačník), corolla 1,4 d4d 2005 (až na modul převodovky MMT - který při zařazené rychlosti přepínal na neutrál) - pokud vím stejný problém i yarise s mmt.

Holt toyota už není co bývalo a taky šetří kde se dá .......

avensis 93 kw, yaris d4d
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Příspěvek od jarson »

zial myslim ze tvoje auto ako take je v tom nevinne, ako sa hovori "chyba bude niekde medzi volantom a pedalmi".
pravdepodobne si to uz dostal s naznakom problemu a ten sa teraz naplno prejavil.
Tu komentar od skusenejsieho:


kar202
Řidič


Založen: 8.11.2010
Příspěvky: 234
Bydliště: U vody
Zaslal: pá 31.12.2010, 19:23 Předmět:
Přátelé, všimli jste si v mnoha diskusích, jak často se setkáváme s fenoménem „Podfouknuté těsnění pod hlavou“ u dieselových motorů? Souvisí s tím pak takové problémy jako špatné starty studeného motoru, ztrácející se chladicí kapalina, auto netopí, voda (emulze) v oleji, případně obráceně … Pokusím se z pohledu své bývalé profese vysvětlit, v čem spočívá problém, proč právě u současných nafťáků jde poměrně o častý problém. Pánové, především nejde o nový problém. Diesel byl na toto vždy náchylnější. Příčinou jsou mnohem vyšší tlaky ve válcích při expanzi. Zdůrazňuji „při expanzi“, ne při kompresi. Komprese je u současných dieselu překvapivě nízká díky pokročilým technologiím, odkazy na ně jsem zde několikrát dával. Navíc, dnes celo hliníkové motory mají přece jen některé součásti z jiných kovů, šrouby hlavy jsou ocelové, vložky válců rovněž, v těsnění je měď…. Všechny tyto komponenty mají naprosto odlišnou tepelnou roztažnost. To znamená, že těsnění pod hlavou je dokonale sevřeno mezi hlavou a blokem motoru teprve tehdy, až se motor ohřeje na provozní teplotu. Na víc, dnes u Toyoty D CAD u silnější verze máte obsah motoru jen 2,2 l a při tom neskutečný výkon 130 kw. Aby toho bylo dosaženo, muselo dojít k dalšímu nárůstu tlaků při expanzi – více vzduchu (turbo) a nafty. Není tedy divu, že takový motor je pak citlivější na zacházení ze strany obsluhy. Rozhodně nemůže být za studena zatěžován na plný výkon! A to je právě kámen úrazu. Většina řidičů byla zvyklá (u Toyoty zvláště), že jím spolehlivé benzíňáky mnohé odpustí, avšak u „nadupaných“ dieselů naráží na jejich technické a technologické limity. Z toho plyne: Studený motor – opatrně šlapat na plyn. Nejen nevytáčet, ale ani při nízkých otáčkách nezatížit větším sešlápnutím plynu – to je to nejhorší, co byste mohli udělat. Tehdy jsou tlaky při expanzi nejvyšší, těsnění ještě není dokonale sevřeno (studený hliník je smrštěn) a dojde k podfouknutí. Jakmile k němu dojde jednou, už těsnění nikdy dokonale netěsní, problém postupně narůstá a většinou při ochlazení už nenastartujete. Díky sníženému kompresnímu tlaku se málo stlačený vzduch nezahřeje na zápalnou teplotu nafty.
_________________
Toyota Avensis 2.2 D CAT Lux 130kw
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Ano, znám dost lidí, kteří po nasednutí do auta nastartují, zapnou topení naplno, a s plným plynem opouštějí stanoviště.....
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
0042pavel
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: pát 31.12.2010, 15:45
Bydliště: Morava

Příspěvek od 0042pavel »

Co je napsáno v posledních 2 příspěvcích určitě není můj případ, nejsem sportovní řidič, auto za studena nevytáčím a myslím že vím jak se s dieslem jezdí, asi to auto ten 1.majitel z Německa vůbec nešetřil :mad: .

Příští týden se domluvím s mechanikem ať mi auto ještě zkontroluje a uvidím co s tím......




Avensis 93 KW,yaris d4d
jozko
Člen Týmu
Příspěvky: 54
Registrován: úte 16.02.2010, 15:45

Příspěvek od jozko »

0042pavel píše:Co je napsáno v posledních 2 příspěvcích určitě není můj případ, nejsem sportovní řidič, auto za studena nevytáčím a myslím že vím jak se s dieslem jezdí, asi to auto ten 1.majitel z Německa vůbec nešetřil :mad: .

Příští týden se domluvím s mechanikem ať mi auto ještě zkontroluje a uvidím co s tím......

Avensis 93 KW,yaris d4d
ahoj,
teda neviem ci to je aj tvoj pripad - ja mam avensis z konca roku 2005 d4d 110kw. Pri zhruba 94000km sa objavil problem, ze mizla chladiaca kvapalina - ale naozaj mizla. Ten jav, ze pri otvoreni sa nieco nahrnulo naspat tam bol tiez....
V servise povedali, ze je prasknute tesnenie hlavy a je to cele v prdeli lebo je tam voda a treba vymenit polomotor a bal bla... :-(
V kazdom pripade menili tesnenie, hlavu aj polomotor....

Len pre zaujimavost, neskor sa mi dostalo do usi (neviem ci to je pravda), ze toyota mala problemove odliatky a v dosledku toho vznikali taketo zalezitosti...

drzim palce, aby to u teba nebol tak zavazny problem...
antoda
Člen Týmu
Příspěvky: 70
Registrován: stř 04.06.2008, 20:17

Re: ubývá kapalina z expanzky

Příspěvek od antoda »

0042pavel píše:Zdravím všechny majitelé avensisů, mám tento problém, vlastním asi rok avensise 2006, d4d, 93 kw,individuální dovoz z NSR,najeto 80 000Km,servisní kniha atd.
Pozoruji, že mi od jisté doby ubývá přes přepad expanzky kapalina, někdy víc někdy míň, při zahřátém motoru mi kapalina ubyde - skoro 1-3 cm, potom při studeném motoru se kapalina stáhne zpátky.
Když otevřu víčko nádobky tak mi v nádobce zabublá - vzduch a kapalina se nahrne zpátky, dělá to při studeném i teplém motoru.
Někde se mi zavzdušňuje systém, může to být víčkem expanzky, popř.vodní pumpou nebo je to prasklé těsnění pod hlavou ?
Jiný úbytek kapaliny mimo přepad není znát, vypadá to všechno těsné - i když v tom motoru není moc vidět.
Dá se nějak zkušebně natlakovat chladící systém - pro kontrolu ?
Měl jste už někdo v dieslu takový problém - moc se mi nechce věřit a tajně doufám, že to není těsněním pod hlavu.

Děkuji za všechny názory a pohodového Silvestra.....
Já z toho popisu nechápu jen jednu věc. Ztrácí se kapalina, nebo se pouze při zahřátí motoru mění její množství v expanzce, ale objem chladiva v soustave je stejný?
0042pavel
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: pát 31.12.2010, 15:45
Bydliště: Morava

Příspěvek od 0042pavel »

Kapalina se opravdu ztrácí, jak jsem již uvedl na mnou viditelném místě - přepadu, je to tam vždy více nebo méně ulité.

Objem chladiva v soustavě určitě stejný není, nevím ani jak bych to měl zjistit - vypuštěním kapaliny ze soustavy a přeměřením ? - pro mě dost náročná práce :roll:

Ze začátku kapalina ubývala velmi pomalu - skoro to nešlo zjistit, (bez zavzdušňování systému) ale vždy mi to kapalinu vyhazovalo přes přepad - to bylo vidět.

Auto se nehřálo ani nehřeje, ručička je v normálu, teď se mi kapalina ztrácí možná trochu rychleji - nejde to moc změřit a navíc jak jsem již popisoval, po otevření víčka expanzky, ať je motor teplý nebo studený,tak slyším zabublání - vzduch a kapalina se nahrne do expanzky,po vychladnutí se kapalina stáhne zpátky do motoru, najel jsem asi 10 000Km a dolil 2l kapaliny


Avensis 93kw, yaris d4d
Uživatelský avatar
Plextor
Věčnej rejpal
Příspěvky: 993
Registrován: čtv 02.09.2004, 21:11

Příspěvek od Plextor »

Driv se to zkouselo ze se system nefoukl na 1,5 atm. a hledalo se kde to tece.
Mel jsem zavadu ze mi tekl chladic, ale tak jemne ze to ani nenechalo stopy.
Pri nafouknuti to taky neteklo, ale az kdyz se to nafoukly zahralo tak ta vlasova trhlinka se vic rozsklebyla a ukazalo se to. Taky jsem jednou jezdil z povolenou zatkou aby nevznikal tlak a kapalina me prestala ubyvat. Nechci te tady nabadat k nejakym akcim dnes jsou jiny motory, mozna to s toho neco pomuze abys to nasel.
Yaris 3 / 1.33 2011
VW Tiguan 2.0, 150k, 2018, po Praze do 6,8l, dálnice 6,4l
měl jsem E12U 1.4, E15U 1.6, T27 2.2.aut, RAV 4.4 - 2.2 aut.
Jirka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 925
Registrován: úte 29.06.2004, 16:12

Příspěvek od Jirka »

Stačí se stavit v nějakým sušnějším servisu.Ten nasadí na hrdlo chladiče takový přístroj s dvěma různýma kapalinama apodle zbarvení zjistí jestli je fouklý těsnění.
mě to alespoň tak dřív dělali u Cariny E
J.
PPROCO
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: sob 08.05.2010, 22:03
Bydliště: Prešov

Příspěvek od PPROCO »

Zdravim

vyzerá to že mám podobný problém (víčko a okolie expansky s prepadom je celé od zaschnutej chladiacej zmesy), dnes si idem pre nové výčko a skusím či to nebude tým lebo nemyslím, že to môže byť prasknutým tesnením pod hlavou. (žiadna emulzia v oleji, ani špina v expanske)

Dufam že to pomôže
Avensis kombi 2,2D4D 2007 201.000km
PPROCO
Člen Týmu
Příspěvky: 21
Registrován: sob 08.05.2010, 22:03
Bydliště: Prešov

Příspěvek od PPROCO »

Takze dnes som bol u znameho mechanika a mam prasknute tesnenie pod hlavou
Oprava cca 300,-€ (aj s naplňami)
Avensis kombi 2,2D4D 2007 201.000km
Uživatelský avatar
kar202
Věčnej rejpal
Příspěvky: 906
Registrován: pon 08.11.2010, 19:39
Bydliště: U vody

Příspěvek od kar202 »

PPROCO píše:Takze dnes som bol u znameho mechanika a mam prasknute tesnenie pod hlavou
Oprava cca 300,-€ (aj s naplňami)
Včera jsem ti nechtěl brát iluze, ale myslel jsem si to. Tak držím palce, ať se to podaří dobře opravit.
Toyota Avensis 2.2 D CAT Lux 130kw
Odpovědět

Zpět na „Avensis“